Opis produktu Opis produktu
Moduł ZTA31715 posiada funkcję zliczania impulsów i z jej pomocą steruje przekaźnikiem znajdującym się na module. Impulsem jest zwarcie styków wejścia oznaczonego jako IN na module. Cykliczne zwieranie oraz rozwieranie styków wejścia IN będzie odczytywane przez moduł jako kolejne impulsy które będą zliczane przez licznik. Liczba odczytanych impulsów jest pokazywana na wyświetlaczu LED. Jeżeli licznik zliczy zaprogramowaną uprzednio w pamięci modułu liczbę impulsów, wysteruje w odpowiedni sposób przekaźnik. Przekaźnik może być wysterowany na 4 różne sposoby (4 różne tryby pracy) z wykorzystaniem zwłoki czasowej. Zarówno tryb pracy oraz zwłokę czasową należy uprzednio zaprogramować w pamięci modułu. Programowanie modułu odbywa się za pomocą dwóch klawiszy oznaczonych na module jako SET oraz ENTER. Sposób programowania opisany jest poniżej.

Moduł posiada wejście oznaczone jako Vol (na poniższym rysunku oznaczone jako RESET) . Podanie napięcia zasilania na to wejście spowoduje zresetowanie zarówno stanu licznika na 0 oraz ustawienie przekaźnika w stan domyślny, taki jak bezpośrednio po zasileniu modułu. 

Zastosowany przekaźnik posiada jeden styk przełączany. Styki są wyprowadzone za pomocą 3 pinowej kostki ARK. Przekaźnikiem można sterować różne urządzenia zasilane w zakresie 0 - 250 VAC.


Rys.1. Sposób podłączenia modułu.

Opis trybów sterowania przekaźnikiem:



Tryb 1 - Po włączeniu zasilania przekaźnik jest odłączony. Na wejściu IN moduł zlicza impulsy. Jeżeli liczba zliczonych impulsów osiągnie uprzednio zaprogramowaną w module ilość, to przekaźnik się załączy na zaprogramowany uprzednio czas (zwłoka czasowa). Po upływie tego czasu przekaźnik się ponownie rozłączy. Jeżeli w czasie gdy przekaźnik jest załączony, licznik ponownie zliczy zaprogramowaną liczbę impulsów, to stan załączenia przekaźnika zostanie przedłużony o kolejny czas zwłoki czasowej.

Tryb 2 - Po włączeniu zasilania przekaźnik jest załączony. Na wejściu IN moduł zlicza impulsy. Jeżeli liczba zliczonych impulsów osiągnie uprzednio zaprogramowaną w module ilość, to przekaźnik się rozłączy na zaprogramowany uprzednio czas (zwłoka czasowa). Po upływie tego czasu przekaźnik się ponownie załączy. Jeżeli w czasie gdy przekaźnik jest rozłączony, licznik ponownie zliczy zaprogramowaną liczbę impulsów, to stan rozłączenia przekaźnika zostanie przedłużony o kolejny czas zwłoki czasowej.

Tryb 3 - Po włączeniu zasilania przekaźnik jest odłączony. Na wejściu IN moduł zlicza impulsy. Jeżeli liczba zliczonych impulsów osiągnie uprzednio zaprogramowaną w module ilość, to przekaźnik się załączy ale dopiero po czasie zaprogramowanym jako zwłoka czasowa. Jeżeli w trakcie trwania zwłoki czasowej licznik zliczy ponownie zaprogramowaną liczbę impulsów, to zwłoka czasowa zostanie przedłużona o kolejny czas zwłoki i dopiero po jej upłynięciu przekaźnik się załączy. Jeżeli po upływie zwłoki czasowej i załączeniu się przekaźnika licznik ponownie zliczy zaprogramowaną liczbę impulsów, to przekaźnik się rozłączy na czas zwłoki i ponownie załączy. 

Tryb 4 - Po włączeniu zasilania przekaźnik jest załączony. Na wejściu IN moduł zlicza impulsy. Jeżeli liczba zliczonych impulsów osiągnie uprzednio zaprogramowaną ilość, to przekaźnik się rozłączy ale dopiero po czasie zaprogramowanym jako zwłoka czasowa. Jeżeli w trakcie trwania zwłoki czasowej licznik zliczy ponownie zaprogramowaną liczbę impulsów, to zwłoka czasowa zostanie przedłużona o kolejny czas zwłoki i dopiero po jej upłynięciu przekaźnik się rozłączy Jeżeli po upływie zwłoki czasowej i rozłączeniu się przekaźnika licznik ponownie zliczy zaprogramowaną liczbę impulsów, to przekaźnik się załączy na czas zwłoki i ponownie rozłączy. 

Sposób programowania modułu:


1. Programowanie liczby impulsów - Wcisnąć krótko przycisk SET. Pojawi się pierwsze menu w którym programuje się liczbę impulsów. Będzie migać pierwsza z lewej cyfra. Zmiany wartości migającej cyfry dokonuje się przyciskiem ENTER. Kolejne wciśnięcie SET spowoduje przejście do kolejnej cyfry. Analogiczne ustawia się jej wartość przyciskiem ENTER. Kolejne wciśnięcie SET spowoduje przejście do kolejnej ostatniej cyfry. Po zaprogramowaniu odpowiednich cyfr wystarczy chwilę poczekać a nastawy zostaną zapamiętane a nieulotnej pamięci modułu. Ponieważ są dostępne 3 cyfry a każda z nich może przyjąć wartość od 0 do 9 to możliwe jest zaprogramowanie 0 - 999 impulsów jakie mają być zliczone aby wysterować przekaźnik. 

2. Programowanie domyślnego stanu przekaźnika po zasileniu modułu - Wcisnąć krótko przycisk SET. Pojawi się pierwsze menu w którym programuje się liczbę impulsów. Wcisnąć krótko 3 razy SET. Pojawi się menu programowania domyślnego stanu przekaźnika po zasileniu modułu. Przyciskiem ENTER dokonujemy zmian. Wartość ON oznacza że po podaniu zasilania na moduł, przekaźnik będzie załączony. Wartość OFF oznacza że przekaźnik będzie rozłączony. Po zaprogramowaniu wystarczy chwilę poczekać a nastawy zostaną zapamiętane a nieulotnej pamięci modułu.

3. Programowanie czułości wejścia licznika - istnieje możliwość ustawienia czułości wejścia IN zliczającego impulsy w zakresie 0 - 9. Im mniejsza wartość tym krótsze impulsy zostają zliczone. Im wyższa wartość tym impulsy muszą być dłuższe aby licznik je zliczył. Wcisnąć krótko przycisk SET. Pojawi się pierwsze menu w którym programuje się liczbę impulsów. Wcisnąć krótko 4 razy SET. Pojawi się menu do ustawiania czułości wejścia IN (parametr oznaczony na wyświetlaczu jako dl) . Klawiszem enter ustawiamy odpowiednią wartość. Po zaprogramowaniu wystarczy chwilę poczekać a nastawy zostaną zapamiętane a nieulotnej pamięci modułu.

4. Programowanie stanu przekaźnika po zliczeniu zaprogramowanej ilości  impulsów - Po zliczeniu uprzednio zaprogramowanej ilości impulsów moduł odpowiednio ustawia przekaźnik na określony zwłoką czasową okres czasu. Przekaźnik może być załączony lub rozłączony. Wcisnąć i trzymać ok 3 sekund przycisk SET. Pojawi się menu do ustawiania stanu przekaźnika po zliczeniu zaprogramowanej ilości  impulsów. Klawiszem ENTER dokonujemy zmian. ON- oznacza że przekaźnik po zliczeniu uprzednio zaprogramowanej ilości impulsów zostanie załączony , OFF oznacza że zostanie rozłączony. 

5. Ustawianie zwłoki czasowej - Wcisnąć i trzymać ok 3 sekund przycisk SET. Następnie krótko jeszcze raz wcisnąć SET. Pojawi się menu do ustawiania zwłoki czasowej. Będzie migać pierwsza z lewej cyfra. Zmiany wartości migającej cyfry dokonuje się przyciskiem ENTER. Kolejne wciśnięcie SET spowoduje przejście do kolejnej cyfry. Analogiczne ustawia się jej wartość przyciskiem ENTER. Kolejne wciśnięcie SET spowoduje przejście do kolejnej ostatniej cyfry. Będąc w menu ustawiania zwłoki czasowej 3 sekundowe wciśnięcie SET powoduje zmianę położenia kropki na wyświetlaczu. Położenie kropki oznacza dokładność zwłoki czasowej według schematu: 000 - minuty, 000. - sekundy, 00.0 - 0.1 sekundy. Możliwe jest ustawienie zwłoki czasowej w zakresie 0,1 sekundy do 999 minut.

Przykłady:



Tryb 1, liczba impulsów po zliczeniu których ma się przekaźnik załączyć - 3, czas zwłoki - 5 sekund. Według punktu 1 ustawiamy liczbę impulsów na 3. Według punktu 3 ustawić wartość OFF,  według punktu 4 ustawić wartość ON, według punktu 5 ustawić czas 5 sekund (np. 05.0).

Tryb 2, liczba impulsów po zliczeniu których ma się przekaźnik wyłączyć - 3, czas zwłoki - 5 sekund. Według punktu 1 ustawiamy liczbę impulsów na 3. Według punktu 3 ustawić wartość ON. Według punktu 4 ustawić wartość OFF. Według punktu 5 ustawić czas 5 sekund (np. 05.0).

Tryb 3,  liczba impulsów po zliczeniu których ma się przekaźnik załączyć - 3, czas zwłoki - 5 sekund. Według punktu 1 ustawiamy liczbę impulsów na 3. Według punktu 3 ustawić wartość OFF. Według punktu 4 ustawić wartość OFF.  Według punktu 5 ustawić czas 5 sekund (np. 05.0).

Tryb 4, liczba impulsów po zliczeniu których ma się przekaźnik wyłączyć - 3, czas zwłoki - 5 sekund. Według punktu 1 ustawiamy liczbę impulsów na 3. Według punktu 3 ustawić wartość ON. Według punktu 4 ustawić wartość ON  Według punktu 5 ustawić czas 5 sekund (np. 05.0).

Uwaga. W dowolnym momencie można podać napięcie zasilania modułu na wejście oznaczone jako VOL na module (RESET na rys 1.) Spowoduje to wyzerowanie licznika oraz powrót przekaźnika do domyślnych ustawień (jak bezpośrednio włączeniu modułu do zasilania)

Dane techniczne:


- Napięcie zasilania modułu - 12V stabilizowane
- Zakres nastawy zwłoki czasowej 0,1 sekundy - 999 minut.
- Maksymalna liczba impulsów jaka może zostać zliczona - 999
- Wymiar modułu 50 * 40 * 20 mm
- Maksymalne napięcie styków roboczych przekaźnika - 250 V
- Maksymalny prąd styków roboczych przekaźnika - 12A/125 VAC
- Zakres temperatury pracy - -40~85℃
- Wszystkie nastawy zapisywane są w nieulotnej pamięci modułu i są dostępne po zaniku zasilania.
31-715
43 Przedmioty
Nowy