Opis produktu Opis produktu

Opis ogólny.

Moduł przekaźnika WIFI. Jest on oparty na module WIFI ESP8266. Za pomocą tego modułu można w prosty sposób sterować dowolnym urządzeniem zdalnie po przez sieć internet za pomocą telefonu, komputera itp. Urządzenie może obsługiwać 5 użytkowników naraz. Urządzenie może działać w dwóch trybach: STA (klient) oraz AP (access point). W trybie AP moduł jest łączony za pomocą sieci WIFI z telefonem lub komputerem. W takim przypadku zasięg działania na otwartym terenie może wynieść do 400m. W trybie STA moduł przekaźnika jest podłączony do Access Pointa (routera) który dostarcza sieć WIFI w pomieszczeniu gdzie przekaźniki się znajduje. W tym przypadku zasięg głównie zależy od mocy anten Access Pointa.

 
Moduł ESP 8266 musi mieć ustawiony baud rate 9600,8,1. Inaczej nie będzie poprawnie sterował przekaźnikiem. Moduły ESP8266 domyślnie są ustawione na 115200, a więc musimy to zmienić instrukcją AT+CIOBAUD=9600, którą wpisujemy za pomocą dowolnego terminala , np. RealTerm, Putty, itp. W celu podłączenia się do przekaźnika z poziomu terminala, musimy go podłączyć do komputera za pomocą dowolnej przejściówki UART - USB, której wyprowadzenia RXD i TXD pracują na poziomie 3,3V. Taka przejściówka jest do kupienia w naszym sklepie
 
Przekaźnikiem WIFI możemy sterować za pomocą wielu różnych darmowych klientów TCP działających zarówno na telefonach komórkowych (TCP/UDP TEST TOOL)  jak i na komputerach PC (USR-TCT232). Programy te muszą mieć możliwość wysyłania danych jako HEX. W bardziej profesjonalnych zastosowaniach można zrobić sterownie przez stronę www.
 

Przykład podłączenia się do przekaźnika za pomocą aplikacji Android oraz aplikacji PC.

Podłączamy do modułu przekaźnika przejściówkę UART - USB w następujący sposób:

Piny przekaźnika                    Piny przejściówki UART - USB

           5V ---------------------------------------------->5V
           RX ---------------------------------------------> TX (poziom 3,3V)
           TX ---------------------------------------------> RX (poziom 3,3V)
           GND ------------------------------------------> GND

Przejściówkę wtykiem USB wpinamy do komputera i sprawdzamy na jakim porcie w komputerze mamy zainstalowaną przejściówkę. Następnie podłączamy się terminalem ustawiając wcześniej prędkość transmisji na 115200. Wpisujemy przykładową komendę AT w celu sprawdzenia poprawnego podłączenia do przekaźnika. Pojawienie się OK oznacza że podłączenie jest poprawne. Następnie komendą AT+CIOBAUD=9600 zmieniamy prędkość transmisji. Po zmianie prędkości transmisji musimy się podłączyć terminalem ponownie, tym razem wybierając prędkość 9600. Po podłączeniu ponownie sprawdzamy poprawność podłączenia komendą AT. Po poprawnym podłączeniu przystępujemy do skonfigurowania przekaźnika.

Tryb AP (moduł jako Access Point).


W terminalu wpisujemy kolejno:

1. AT+CWMODE=2 - tryb AP
2. AT+CIPMUX =1 - multi - connection
3. AT+SERVER=1,8080 - konfiguracja servera TCP, serwer będzie nasłuchiwał na porcie 8080
5. AT+CIFSR - pokaże na adress IP przekaźnika - powinien być podobny do 192.168.4.1.

Teraz szukamy na telefonie lub w komputerze sieci o nazwie zaczynającej się na AI-THINKER i podłączamy się do niej. Następnie za pomocą dowolnej aplikacji obsługującej połączenia TCP (z możliwością wysyłania danych jako HEX) podłączamy się do przekaźnika.

Poniżej przykładowy screen z aplikacji USR-TCP232 działającej na komputerach PC.

 
  
Z prawej strony ustawiamy jako Protocol - TCP client, wpisujemy adres IP 192.168.4.1 , port 8080 i klikamy Connect. Po poprawnym podłączeniu zaznaczamy opcję Send As Hex. Jesteśmy teraz gotowi do sterowania przekaźnikiem. Przekaźnik rozpoznaje dwie komendy. A00101A2 (załączenie przekaźnika) oraz A00100A1 (rozłączanie przekaźnika). Po wpisaniu komendy A00101A2 i wciśnięciu przycisku Send, powinniśmy załączyć przekaźnik. Wpisując komendę A00100A1 i ponownie wciskając przycisk Send rozłączymy przekaźnik.
 

Tryb STA (przekaźnika jako klient podłączony do naszego domowego Access Pointa).

 
W terminalu wpisujemy kolejno

1. AT+CWMODE=1 - tryb STA
2. AT+CWLAP - pokaże nam listę Acces Pointów w zasięgu przekaźnika
3. AT+CWJAP=, - podłączamy nasz przekaźnika do Acces Pointa, gdzie ssid - to nazwa sieci, password - hasło sieci. Przykład użycia instrukcji AT+CWJAP: AT+CWJAP="TP-LINK","123456"
4. AT+CIPMUX=1 - multi-connection
5. AT+CIPSERVER=1,8080 - konfiguracja servera TCP, serwer będzie nasłuchiwał na porcie 8080
6. AT+CIFSR - pokaże na numer IP jaki został przydzielony dla przekaźnika przez DHCP w routerze. Np STAIP,"192.168.1.104"
 

Dalej postępujemy podobnie jak w trybie AP, za pomocą aplikacji Android lub PC podłączamy się do przekaźnika wpisując jego IP oraz port na którym nasłuchuje i możemy sterować przekaźnikiem. Oczywiście takie podłączenie możliwe jest w tym momencie tylko w obrębie tej samej sieci lokalnej. Aby móc sterować przekaźnikiem z innej sieci (z dowolnego miejsca na ziemi) musimy dokonać odpowiedniego przekierowania portów w routerze tak aby każde połączenie z internetu na porcie 8080 było kierowane pod odpowiedni adres IP w sieci lokalnej pod którym to znajduje się nasz przekaźnik (w naszym przypadku 192.168.1.104). Do przekierowania portów służy funkcja Port Forwarding, która znajduje się niemal w każdym routerze. Również musimy znać adres zewnętrzny naszej sieci i to ten adres należy wpisywać w aplikację PC lub android w celu podłączenia się do przekaźnika. Adres IP zewnętrzny możemy sobie sprawdzić w ustawieniach naszego routera.


Uwagi:   

 
Moduł ESP8266 znajdujący się na naszym przekaźniku posiada mechanizm TimeOut ustawiony domyślnie na 180s. Oznacza to że jeżeli w tym czasie nie nadejdzie żadna komenda, odłączy on przekaźnik i trzeba się podłączyć ponownie. Można czas ten wydłużyć komendą AT-CIPSTO=
Ustawienia wykonane za pomocą komend AT przez terminal, zostają zresetowane po odłączeniu zasilania od przekaźnika. Wobec czego w gotowej aplikacji powinno się zastosować zewnętrzne układy automatycznie ustawiające parametry pracy ESP8266 za pomocą komend AT np. Arduino Micro, Mini, Nano czy dowolne inne. Istnieje również możliwość zaprogramowania pamięci ESP8266 skryptem LUA które po odzyskaniu zasilania będzie automatycznie konfigurować ESP8266.
. Zakres time wynosi 0-7200 .

Dane techniczne:


- zasilanie modułu - 5V
- prąd maksymalny wyjścia przekaźnikowego - 10A
- maksymalne napięcie wyjścia przekaźnikowego - 250 VAC
31-474
8 Przedmioty
Nowy
Do pobrania Do pobrania

Aplikacja WIFI Realy

(38.12MB) Do pobrania

Aplikacja USR-TCP232

(1.13MB) Do pobrania

Dokumentacja

(197.33KB) Do pobrania