Opis produktu Opis produktu
Przekaźnik zwłoczny z wyświetlaczem oparty na tranzystorach.  

Opis działania.

 

Moduł przekaźnika może pracować w kilku różnych trybach. Po podaniu zasilania modułu przekaźnika na moment pojawi się uprzednio zapamiętany tryb. W momencie wyzwolenia na wyjściach modułu VOUT+ oraz VOUT- pojawia się napięcie którym można sterować dowolnym urządzeniem. Napięcie na wyjściu jest zawsze równie napięciu zasilania całego modułu czyli z zakresu 5 - 30VDC. Maksymalna moc pobierana na wyjściu wynosi 400W. Przy mocach bliskich maksymalnej zaleca się zastosowanie dodatkowych radiatorów na tranzystorach wyjściowych.


Poniżej tryby w jakich przekaźnik może działać.

1. P1.1

 - Domyślnie przekaźnik jest rozłączony. Po podaniu sygnału na wejście TRIG, przekaźnik zostanie załączony na określony parametrem OP (opis parametrów oraz sposób ich konfigurowania jest opisany poniżej)  czas. Po upływie tego czasu przekaźnik ponownie się rozłączy. Upływ czasu jest prezentowany na wyświetlaczu. Ponowne załączenie przekaźnika występuje po ponownym podaniu sygnału TRIG.

2. P1.2

 - Tryb podobny do P1.1. Jedyna różnica jest taka że podczas trwania załączenia przekaźnika ponowne podanie sygnału TRIG resetuje licznik do 0 i odliczanie czasu następuje od początku.

3. P1.3

 - Tryb podobny do P1.1. Jedyna różnica jest taka że podczas trwania załączenia przekaźnika ponowne podanie sygnału TRIG powoduje natychmiastowe wyłączenie przekaźnika.

4. P-2

 - Domyślnie przekaźnik jest rozłączony. Po podaniu sygnału na wejście TRIG, przekaźnik załączy się ze zwłoką określona parametrem CL. Czas załączenia przekaźnika określony jest parametrem OP. Po upływie czasu OP przekaźnik ponownie się rozłączy.

Przykład - OP- 5 sekund, CL - 2 sekundy. Po podaniu sygnału na TRIG, przekaźnik załączy się po 2 sekundach i przez 5 sekund będzie załączony następnie się rozłączy.

5.  P3.1

 - Domyślnie przekaźnik jest rozłączony. Po podaniu sygnału na wejście TRIG, przekaźnik załączy się czas określony parametrem OP. Po tym rozłączy się na okres czasu określonego parametrem CL. Cała procedura będzie się powtarzać ilość razy która jest określona parametrem LOP.

Przykład. OP- 5 sekund, CL- 2 sekundy, LOP -2. Po podaniu TRIG przekaźnik się załączy na 5 sekund (OP), potem się rozłączy na 2 sekundy (CL), potem ponownie się załączy na 5 sekund i następnie się rozłączy na 2 sekundy ( LOP -2). Po tym przekaźnik jest w ustawieniu domyślnym. Podanie sygnału TRIG w trakcie trwania pracy procedury powoduje zatrzymanie procedury i przywrócenie ustawień domyślnych.

6.  P3.2

 - Po podaniu zasilania na moduł przekaźnika, przekaźnik zostanie natychmiast załączony na okres czasu określony parametrem OP, następnie zostanie rozłączony na okres czasu określony parametrem CL. Cała procedura będzie się wykonywać ilość razy określona parametrem LOP. Jeżeli parametr LOP nie będzie ustawiony (wartość ---) to wtedy cała procedura będzie się wykonywać w nieskończoność. W tym trybie wejście TRIG jest nieaktywne.

7. P-4

 - Domyślnie przekaźnik jest rozłączony. Po podaniu TRIG, przekaźnik jest się załączy i pozostanie tak długo jak sygnał TRIG będzie występował. Po odłączeniu sygnału TRIG przekaźnik zostanie odłączony po czasie ustawionym parametrem OP. 


Za wyjątkiem trybu P-4, sygnał TRIG podaje się tylko na chwilę. Czasy wszystkich opóźnień w trakcie ich działania są wyświetlane na wyświetlaczu.

Sposób przełączania trybów.


Aby zmienić tryb pracy przekaźnika , po podaniu zasilania za moduł i pojawieniu się 000 należy przez ok 3 sekundy wcisnąć i trzymać przycisk SET. Pojawi się aktualnie ustawiony tryb pracy. Przyciskami UP i DOWN zmieniamy tryb pracy. Po wybraniu żądanego trybu wciskamy i trzymamy przez ok 3 sekundy przycisk SET. Nazwa ustawionego trybu mignie 3 razy na wyświetlaczu i pojawi się 000. 

Parametry OP, CL, LOP.


Są to parametry określające czasy zwłoki oraz liczbę powtórzeń
OP - czas załączenia przekaźnika
CL- czas rozłączenia przekaźnika
LOP - liczba powtórzeń

Ustawianie parametrów:

Po wybraniu żądanego trybu pracy przekaźnika (patrz wyżej) , zamiast wciskania i trzymania SET przez 3 sekundy, natychmiast wciskamy i od razu puszczamy przycisk SET. Pojawi się nazwa pierwszego dostępnego parametru dla danego trybu. Mignie ona 2 razy i pojawi się możliwość ustawienia czasu. Przyciskami UP i DOWN zmieniamy czas dla danego parametru. Ponowne szybkie wciśnięcie przycisku SET spowoduje przełączenie do ustawiania kolejnego parametru dostępnego dla danego trybu (jeżeli taki istnieje). Uwaga. Możliwe jest ustawienie tylko tych parametrów które są dostępne dla danego trybu. Po ustawieniu wszystkich parametrów wciskamy i trzymamy SET przez ok 3 sekundy.

Podczas ustawiania parametrów dotyczących czasów opóźnień (OP i CL) należy zwrócić uwagę na występowanie kropki na wyświetlaczu. Jeżeli kropka pojawia się za trzecią cyfrą to ustawiany czas jest w sekundach, jeżeli kropka jest za drugą cyfrą to czas jest liczony w dziesiątkach sekundy (0,1). Jeżeli zapalone są wszystkie 3 kropki to czas jest ustawiany w minutach. Przycisk STOP służy do zmiany położenia kropki na wyświetlaczu.


Wszystkie ustawione parametry i tryby są pamiętane po odłączeniu zasilania od modułu.
Przycisk STOP

służy do aktywacji i dezaktywacji załączania wyjścia modułu po wyzwoleniu. Krótkie wciśniecie tego klawisza powoduje pojawienie się na wyświetlaczu na  zmianę OFF (brak załączania wyjścia po wyzwoleniu) oraz ON (załączanie wyjścia po wyzwoleniu - ustawienie domyślne).


Dane techniczne:


- napięcie zasilania 5 - 30VDC 
- prąd maksymalny 20mA (50 mA jeżeli przekaźnik jest załączony)
- obciążenie wyjścia: 15A (400W) 
- temperatura pracy -40 do 80 stopni celcjusza
- napięcie TRIG - 3 - 24VDC (masa TRIG nie jest wspólna z masą zasilania w celu uniknięcia zakłóceń na wejściu TRIG z napięcia zasilania lecz można to zmienić zwierając zworkę oznaczoną GND_T - GND)

Opis wyjść modułu:

- OUT+,OUT- - wyjście
- VIN - 5 - 30V - plus zasilania modułu
- GND - masa zasilania modułu
- SIGN - wejście wyzwalania przekaźnika
- GND_T - masa wejścia wyzwalania przekaźnika
105-12
Nowy