Opis produktu Opis produktu
Moduł ZTA10518 jest wielofunkcyjnym modułem z 8 kanałami przekaźnikowymi z wyzwalaniem. Każdy z przekaźników może mieć przypisany jeden z dwudziestu programów (funkcji) jakie się znajdują w module i według tego programu sterować urządzeniem podłączonym do tego przekaźnika. Każdy przekaźnik może pracować niezależnie, każdy może wykonywać swoją funkcję niezależnie od innych przekaźników więc moduł może sterować 8 różnymi niezależnymi urządzeniami. Moduł posiada wbudowane 2 timery T1 i T2 które mogą zliczać czas w zakresie 1 sekundy do 255 godzin. Wartości czasu przypisane do każdego z timerów T1 i T2 mogą być różne dla każdego przekaźnika.  Również moduł posiada definiowalny parametr CN (cycle number) określający liczbę powtórzeń wykonania się danego programu. Parametr ten działa tylko z niektórymi programami. Dodatkowo moduł posiada 8 wejść wyzwalających TRIG opisane na module jako IN1 - IN8 posiadające optoizolacje. Każde wejście wyzwalające jest przypisane do odpowiedniego przekaźnika. Sygnałem wyzwalającym jest napięcie 5V DC na odpowiednim wejściu IN (+) oraz wejściu COM (-) (istnieje opcja wyzwolenia masą w tym celu należy zworkę JP3 ustawić na L) . W niektórych programach wymagane jest chwilowe pojawienie się napięcia wyzwalania a w niektórych jest wymagana ciągła obecność napięcia wyzwalania aby program działał.

Każdy z przekaźników posiada jeden styk przełączany (NO, COM, NC). Styki robocze każdego przekaźnika są wyprowadzone na module za pomocą kostek ARK. Programowanie funkcji oraz wartości timerów dla każdego przekaźnika wykonuje się za pomocą klawiatury z mikroprzełączników znajdującej się na module. Wartości wszelkich nastaw są prezentowane na wyświetlaczu LED. 

Stan przełączenia każdego z przekaźników sygnalizowany jest zapaleniem się odpowiedniej diody LED znajdującej się przy każdym przekaźniku. 



Opis programów jakie może wykonywać każdy z przekaźników:



0. Po włączeniu modułu do zasilania lub wyzwoleniu przekaźnik pozostaje rozłączony przez okres czasu jaki jest zapisany w timerze T1. Po upływie tego czasu przekaźnik się załączy i pozostaje tak w nieskończoność. Ponowne wyzwolenie powtarza sekwencje. W trakcie upływu czasu T1 każde wyzwolenie powoduje wyzerowanie timera T1.
1. Odwrotność programu 1. Po włączeniu modułu do zasilania lub wyzwoleniu przekaźnik pozostaje załączony przez okres czasu jaki jest zapisany w timerze T1. Po upływie tego czasu przekaźnik się rozłączy i pozostaje tak w nieskończoność. Ponowne wyzwolenie powtarza sekwencje. W trakcie upływu czasu T1 każde wyzwolenie powoduje wyzerowanie timera T1.
2. Po włączeniu modułu do zasilania lub wyzwoleniu przekaźnik pozostaje rozłączony przez okres czasu jaki jest zapisany w timerze T1. Po upływie tego czasu przekaźnik się załączy i pozostaje tak przez okres czasu jaki jest zapisany w timerze T2. Po upływie czasu T2 przekaźnik się rozłączy i pozostaje tak w nieskończoność. W trakcie pracy programu każde wyzwolenie ponownie uruchamia program od początku z wyzerowanymi timerami.
3. Odwrotność programu 2. Po włączeniu modułu do zasilania lub wyzwoleniu przekaźnik pozostaje załączony przez okres czasu jaki jest zapisany w timerze T1. Po upływie tego czasu przekaźnik się rozłączy i pozostaje tak przez okres czasu jaki jest zapisany w timerze T2. Po upływie czasu T2 przekaźnik się załączy i pozostaje tak w nieskończoność. W trakcie pracy programu każde wyzwolenie ponownie uruchamia program od początku z wyzerowanymi timerami.
4. Działanie tego programu jest identyczne jak program 2 lecz program wykonuje się w pętli nieskończonej. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
5. Działanie tego programu jest identyczne jak program 3 lecz program wykonuje się w pętli nieskończonej. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
6. Działanie tego programu jest identyczne jak program 2 lecz program wykonuje się ilość razy jaka jest zapisana w parametrze CN. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
7. Działanie tego programu jest identyczne jak program 3 lecz program wykonuje się ilość razy jaka jest zapisana w parametrze CN. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
8. Podanie napięcia na wejście wyzwalające kolejno włącza oraz rozłącza przekaźnik. Tryb toggle.
9. Po włączeniu modułu do zasilania lub wyzwoleniu przekaźnik pozostaje rozłączony. Po podaniu napięcia wyzwalającego przekaźnik załączy się na czas określony timerem T1. Po upływie czasu T1 przekaźnik się rozłączy i tak zostaje. Podanie wyzwolenia podczas pracy timera T1 wydłuża jego czas działania o kolejny okres czasu zapisany w timerze T1. Po zakończeniu wykonywania się programu ponowne podanie wyzwolenia uruchamia ponownie program.
10. Po włączeniu modułu do zasilania. przekaźnik zostaje rozłączony Po podaniu napięcia wyzwalającego przekaźnik pozostaje rozłączony przez okres czasu zapisanym w timerze T1. Po upływie czasu T1 przekaźnik się załączy i tak zostaje. Podanie wyzwolenia podczas pracy timera T1 wydłuża jego czas działania o kolejny okres czasu zapisany w timerze T1. Po zakończeniu wykonywania się programu ponowne podanie wyzwolenia uruchamia ponownie program.
11. Po włączeniu modułu do zasilania lub wyzwoleniu przekaźnik pozostaje rozłączony. Po podaniu napięcia wyzwalającego przekaźnik załączy się na czas określony timerem T1. Po upływie czasu T1 przekaźnik się rozłączy i tak zostaje. Podanie wyzwolenia podczas pracy timera T1 wydłuża jego czas działania o kolejny okres czasu zapisany w timerze T1. Po zakończeniu wykonywania się programu ponowne podanie wyzwolenia uruchamia ponownie program.
12.  Po włączeniu modułu do zasilania przekaźnik pozostaje rozłączony. Po podaniu wyzwolenia przekaźnik pozostaje rozłączony przez okres czasu zapisany w timerze T1, następnie przekaźnik załączy się na okres czasu T2 po czym się ponownie rozłączy i tak zostaje. Ponowne wyzwolenie rozpoczyna program od początku.
13. Po włączeniu modułu do zasilania przekaźnik pozostaje rozłączony. Po podaniu wyzwolenia przekaźnik się załącza na okres czasu T1. Po upływie czasu T1 przekaźnik się wyłącza na okres czasu T2. Po upływie T2 przekaźnik się ponownie załącza i tak zostaje. Ponowne wyzwolenie rozpoczyna program od początku.
14. Działanie tego programu jest identyczne jak program 12 lecz program wykonuje się w pętli nieskończonej. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
15.  Działanie tego programu jest identyczne jak program 13 lecz program wykonuje się w pętli nieskończonej. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
16. Działanie tego programu jest identyczne jak program 12 lecz program wykonuje się ilość razy jaka jest zapisana w parametrze CN. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
17. Działanie tego programu jest identyczne jak program 13 lecz program wykonuje się ilość razy jaka jest zapisana w parametrze CN. Podanie sygnału wyzwolenia powoduje przejście działania programu do początku.
18. Działanie tego programu jest identyczne jak program 12 lecz program wykonuje kiedy cały czas występuje napięcie wyzwolenia. Po zaniku wyzwolenia przekaźnik się rozłącza i program nie działa. 
19. Działanie tego programu jest identyczne jak program 13 lecz program wykonuje kiedy cały czas występuje napięcie wyzwolenia. Po zaniku wyzwolenia przekaźnik się rozłącza i program nie działa. 

Ustawianie programów i sposób poruszania się po menu.



Poniższa tabelka pokazuje układ menu w module.


Aby zobrazować sposób poruszana się po menu dla przykładu zostanie zaprogramowany program 2 dla przekaźnika 4. Dodatkowo zostanie zaprogramowany timer T1 na 10 sekund, timer T2 na 5 sekund oraz parametr CN (Cycle number) na wartość 3. 

Po podłączeniu modułu do zasilania wciskamy i trzymamy chwilę przycisk SET. Na wyświetlaczu pokaże się F--0. Oznacza to że w tym momencie wszelkie ustawienia będą dotyczyć przekaźnika numer 0. Ponieważ ustawiamy program dla przekaźnika numer 4 klawiszami + oraz - ustawiamy na wyświetlaczu F--4. Wciskamy SET. Na wyświetlaczu pojawi się 4--0. 4 Oznacza że ustawienia dotyczą przekaźnika numer 4 natomiast 0 jest wartością oznaczającą według powyższej tabeli że jest to menu do ustawiania programu jaki przekaźnik ma wykonywać (z tabelki X--0). Wciskamy SET i za pomocą klawiszy + oraz - ustawiamy numer programu jaki ma być wykonywany (z zakresu 0-19). W tym przypadku jest to program numer 2. Po wybraniu odpowiedniego programu należy wcisnąć klawisz SAVE. Powoduje to zapisanie numeru programu w pamięci modułu i jednocześnie cofnięcie się do poprzedniego menu. Na wyświetlaczu ponownie pojawi się 4--0.

Teraz zostanie ustawiony timer T1 na 10 sekund oraz T2 na 5 sekund. Klawiszami + i - wybieramy menu 3 (na wyświetlaczu pojawi się 4--3). Według powyższej tabelki menu 3 (X--3) służy do ustawiania sekund dla timera T1. Wciskamy SET i teraz za pomocą klawiszy + oraz - ustawiamy czas w sekundach - 10 sekund. Po ustawieniu czasu wciskamy SAVE. Powoduje to zapisanie czasu do timera T1 i powrót do poprzedniego menu. Na wyświetlaczu pojawi się ponownie 4--3. Klawiszami + i - przechodzimy do menu 6 (4--6). Według powyższej tabelki jest to menu do ustawiania czasu w sekundach dla timera T2 (X--6). Wciskamy SET i następnie klawiszami + i - należy ustawić czas w sekundach dla timera T2. Po ustawieniu należy wcisnąć SAVE. Powoduje to zapisanie czasu dla timera T2 i powrót do poprzedniego menu (4--6).

Następnie zostanie ustawiony parametr CN (Cycle numer). Przechodzimy klawiszami + i - do menu numer 7 (4--7). Wciskamy SET i klawiszami + i - ustawiamy liczbę powtórzeń z zakresu 0 - 9999. Wciskamy SAVE

Po ustawieniu wszystkich parametrów należy ponownie wcisnąć SAVE. Znajdziemy się ponownie w menu wyboru numeru przekaźnika (F--4). Można teraz zmienić numer przekaźnika klawiszami + i - i dokonać dla niego nastaw według powyższego opisu. Jeżeli chcemy zakończyć programowanie modułu wciskamy jeszcze raz SAVE. Zapisany program powinien się zacząć wykonywać dla przekaźnika 4. 

Dane techniczne:


- liczba programów dla każdego przekaźnika - 20
- posiada dwa timery ustawiane niezależnie dla każdego przekaźnika i działające w zakresie 1 sekunda - 255 godzin
- wszystkie nastawy zapisywane są w nieulotnej pamięci modułu i są dostępne po zaniku zasilania.
- napięcie zasilania 8 - 36 V DC
- maksymalne napięcie wyzwolenia TRIG - 5 VDC
- moduł posiada opcję elektrycznego wyłączenia. Jeżeli na wejściu OFF pojawi się napięcie zasilania to moduł jest wyłączony. Po zaniku napięcia na wejściu OFF moduł włącza się. 
- prąd styków roboczych przekaźników - 10 A
- napięcie maksymalne styków roboczych przekaźników - 250 V AC
- wymiar modułu - 140*80 mm
- temperatura pracy - -20°C-60°C
-
105-18
Nowy