Opis produktu Opis produktu

Moduł panelowy termostatu ZTA31671 z wyświetlaczem z czujnikiem temperatury NTC 10K. Termostat może pracować w funkcji chłodzenia lub w funkcji grzania.  Termostat posiada nastawianą wartość histerezy. Dioda LED znajdująca się na module sygnalizuje załączenie przekaźnika. Zakres nastaw temperatury : -50*-110 stopni Celsjusza. Zasilany jest z napięcia 12 V DC. Termostat jest wyposażony w złączkę ARK do podłączenia zasilania oraz sterowanego odbiornika. Idealny do zastosowań w regulacji temperatury powietrza , wody i innych.

Sposób podłączenia.


Instrukcja obsługi  termostatu ZTA31671

  
Obsługa menu termostatu.
 
Po włączeniu zasilania termostatu, na wyświetlaczu pojawia się aktualnie zmierzona temperatura przez czujnik NTC. (Jeżeli czujnik nie jest podpięty do termostatu, na wyświetlaczu pojawi się symbol „LLL”). Świecąca czerwona dioda sygnalizuje załączenie przekaźnika.
 

Ogólne zasady poruszania się po Menu.

 

Poziom w Menu(Kod ustawianej funkcji pojawiający się na wyświetlaczu)

Funkcja

Zakres ustawień

Ustawienia domyślne

P0

Grzanie lub chłodzenie

C/H

C

P1

Histereza

0,1 – 15 stopni

2

P2

Górny limit temperatury

110 stopni

110

P3

Dolny limit temperatury

-50 stopni

-50

P4

Ustawienie odchyłki temperatury

-7 – 7 stopni

0

P5

Czas opóźnienia przełączenia przekaźnika

0-10 minut

0

P6

Alarm wysokiej temperatury

0-110 stopni

Wyłączony (OFF)

 

Po włączeniu zasilania, jednorazowe wciśnięcie przycisku SET powoduje przejście do funkcji nastawiania temperatury. Przyciski  i  służą do zmiany temperatury zadziałania termostatu.
 
Wciśnięcie i podtrzymanie przyciski SET przez 5 sekund spowoduje przejście do poziomu menu P0 (ustawianie chłodzenia lub grzania). Teraz za pomocą przycisków  i ↓ można zmieniać nastawy poszczególnych funkcji. Kolejne wciskanie przycisku SET pozwala przechodzić do kolejnych poziomów menu (P1, P2.. P6, P0 itd.) w celu zmiany nastaw różnych funkcji. Po wejściu w interesujący nas poziom menu za pomocą klawiszy  oraz ↓  możemy zmieniać nastawy danej funkcji. Zatwierdzenie nastaw następuje po 6 sekundach  bezczynności (nie wciskach żadnego przycisku).
 
Przykład 1. Zmiana z funkcji chłodzenia na funkcje grzania. Wciskamy przycisk SET i trzymamy 5 sekund. Pojawia się symbol P0. Przyciskami  i ↓ zmieniamy symbol na „H”. Czekamy ok 6  sekund.
 
Przykład 2. Zmiana wielkości histerezy. Wciskamy przycisk SET i trzymamy 5 sekund. Pojawia się symbol P0. Wciskamy jeszcze raz SET i przechodzimy do funkcji P1.  Przyciskami  ↓  ustawiamy wielkość histerezy. Czekamy ok 6  sekund.
 

Ustawienie temperatury.
 

Wcisnąć przycisk SET. Wskazanie dolnego wyświetlacza zacznie migać. Przyciskami  i ↓ należy ustawić żądaną temperaturę. Czekamy ok 6  sekund.
 
Przełączanie trybów H- grzanie i C – chłodzenie.
 

Wcisnąć i trzymać przez 6 sekund przycisk SET. Pojawi się na wyświetlaczu symbol kodu P0. Na wyświetlaczu pojawi się symbol „C”. Następnie wciskając przyciski „+” i „-„ można zmieniać pomiędzy „C” a „H”. „C” – oznacza funkcje chłodzenia a „H” – oznacza funkcje grzania. Czekamy ok 6  sekund w celu zapamiętania ustawień
 

Ustawiane histerezy
 

Wcisnąć i trzymać przez 6 sekund przycisk SET. Pojawi się na wyświetlaczu symbol kodu P0. Wciskamy jeszcze raz SET i przechodzimy do funkcji P1. Przyciskami  i ↓  ustawiamy wielkość histerezy. Czekamy ok 6  sekund. Najmniejsza wartość histerezy, jaką można ustawić to 0,1 stopnia. Im mniejsza wartość histerezy tym większa dokładność regulacji temperatury.
 

Przykład 3. Tryb chłodzenia, histereza 2 stopnie, ustawiona temperatura 25 stopni, temperatura otoczenia 30 stopni.
W tym momencie przekaźnik jest załączony, chłodziarka działa tak długo aż temperatura zmierzona spadnie do 23 stopni (25 – 2 = 23). Wtedy przekaźnik wyłączy chłodziarkę. Przekaźnik załączy ponownie chłodziarkę, jeżeli temperatura wzrośnie do 25 stopni.
 

Przykład 4. Tryb grzania, histereza 2 stopnie, ustawiona temperatura 25 stopni, temperatura otoczenia 10 stopni.
W tym momencie przekaźnik jest załączony i grzejnik działa. Jeżeli temperatura zmierzona osiągnie 27 stopni (25 + 2 = 27) przekaźnik rozłączy grzejnik. Grzejnik zostanie ponownie załączony, jeżeli temperatura spadnie ponownie do 25 stopni.
 

Ustawianie górnego limitu temperatury.
 

Ze względów bezpieczeństwa istnieje możliwość ustawienia górnego limitu temperatury, jaką można nastawić. Wcisnąć i trzymać przez 5 sekund przycisk SET. Pojawi się na wyświetlaczu symbol kodu P0.  Wciskając dwa razy przycisk SET przechodzimy do funkcji P2. Przyciskami  i ↓ ustawiamy górną graniczną wartość temperatury. Czekamy ok 6  sekund w celu zapamiętania ustawień. Maksymalna górna graniczna wartość temperatury, jaką możemy ustawić to 120 stopni.
 

Ustawianie dolnego limitu temperatury.
 

Ze względów bezpieczeństwa istnieje możliwość ustawienia dolnego limitu temperatury, jaką można nastawić. Wcisnąć i trzymać przez 5 sekund przycisk SET. Pojawi się na wyświetlaczu symbol kodu P0.  Wciskając trzy razy przycisk SET przechodzimy do funkcji P3.  Przyciskami  i ↓ ustawiamy dolną graniczną wartość temperatury. Czekamy ok 6  sekund w celu zapamiętania ustawień. Maksymalna dolna graniczna wartość temperatury, jaką możemy ustawić to -55 stopni.

 

Kalibracja czujnika temperatury.
 

Za pomocą tej funkcji możemy skalibrować termometr w termostacie używając np. jakiegoś bardzo wysokiej dokładności termometru. W tym celu należy wcisnąć i trzymać przez 5 sekund przycisk SET. Pojawi się na wyświetlaczu symbol kodu P0. Wciskając cztery razy przycisk SET przechodzimy do funkcji P4. Przyciskami  i ↓ ustawiamy odchyłkę w stosunku do temperatury mierzonej przez czujnik NTC. Odchyłka może zawierać się w granicach -10 do 10 stopni. Czekamy ok 6  sekund w celu zapamiętania ustawień. Dokładność kalibracji wynosi 0,1 stopnia.

 
Przykład 5. Ustawiona odchyłka wynosi 0. Temperatura otoczenia według czujnika NTC wynosi 25 stopni. Wyświetlacz pokazuje 25 stopni.
 
Przykład 6. Ustawiona odchyłka wynosi 1. Temperatura otoczenia według czujnika NTC wynosi 25 stopni. Wyświetlacz pokazuje 26 stopni.
 

Opóźnienie przełączenia przekaźnika.
 

Funkcja umożliwia ustawienie opóźnienia załączenia przekaźnika w stosunku do momentu wystąpienia temperatury załączającej przekaźnik. W tym celu należy wcisnąć i trzymać przez 5 sekund przycisk SET. Pojawi się na wyświetlaczu symbol kodu P0. Wciskając 5 razy przycisk SET przechodzimy do funkcji P5. Przyciskami  i ↓  ustawiamy czas opóźnienia w granicach 0 – 10 minut. Czekamy ok 6  sekund w celu zapamiętania ustawień.
 

Ustawianie alarmu.
 

Funkcja alarmu powoduje iż po osiągnięciu temperatury alarmowej ustawionej uprzednio w termostacie, wyświetlacz zacznie wskazywać „---„ , przekaźnik zostanie odłączony i termostat przestanie działać aż do momentu gdy temperatura spadnie poniżej temperatury alarmowej. Wcisnąć i trzymać przez 5 sekund przycisk SET. Pojawi się na wyświetlaczu symbol kodu P0.  Wciskając 6 razy przycisk SET przechodzimy do funkcji P6. Przyciskami  i ↓ ustawiamy maksymalną temperaturę alarmową (alarm włączony) lub OFF (alarm wyłączony). Czekamy ok 6  sekund w celu zapamiętania ustawień.

  
Dane techniczne.
  

-    Zakres nastaw temperatury : -50*-110 stopni Celsjusza
-    Dokładność prezentowania temperatury: w zakresie -9.9-99.9 : 0.1 stopień Celsjusza, w pozostałem zakresie : 1 stopień Celsjusza
-    Dokładność mierzonej temperatury: 0.1 stopnia Celsjusza
-    Dokładność ustawiania temperatury załączenia : 0.1 stopni Celsjusza
-    Dokładność ustawienia histerezy: 0.1 stopni Celsjusza
-    Częstotliwość odświeżania pomiaru temperatury: 0.5s
-    Górny limit ochrony temperaturowej: 0-110 stopni Celsjusza
-    Napięcie zasilania termostatu: DC 12V
-    Typ czujnika temperatury: NTC (10K 0.5%) wodoodporny na kablu o długości ok 30 cm
-    Maksymalny prąd przekaźnika 15 A przy 14 V
-    Wymagane środowisko pracy termostatu: -10-60 stopni Celsjusza, wilgotność: 20%-85%
-    Wymiary: 47.5*18.5*31.5 mm

Pobór prądu: przy wyłączonym przekaźniku: <=35MA,  przy włączonym przekaźniku: <=65MA.
Wymiar wyświetlacza: 0.28 cala , trzy cyfry.

Uwaga 1: Podczas spadku napięcia zasilania poniżej 10V, dioda sygnalizująca załączenie przekaźnika będzie się świecić, lecz przekaźnik może nie być załączony.
 

31-671